Председателят на Съюза на ветеринарните лекари в България д-р Михаил Бащавелов се срещна с новия изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните проф. д-р Пламен Моллов. По време на близо едночасовата среща бяха разисквани въпроси, свързани с дейността на ветеринарномедицинската колегия, както и възможностите за решаване на редица проблеми, повдигани от съсловието в страната. Дискутирани бяха възможности за насърчаване на административния капацитет и улесняване работата на ветеринарномедицинските кадри в агенцията. Отчетено бе , че ветеринарната дейност, е силно изразена в състава на БАБХ, като работата на колегията е запазила своя специфичен характер. Поети бяха ангажименти в посока стимулиране на специалистите, с цел запазване на силните позиции на ветеринарната дейност в страната.
VI-та Национална научна конференция на Българския фокален център на Европейския орган по безопасност на храните /EFSA/ се проведе на 16 октомври 2013г. в гр. София. Инициативата, организирана от Центъра за оценка на риска, към Българската агенция по безопасност на храните, бе с подчертано международно участие. Приоритетните проблеми, свързани с безопасността на храните, здравето на животните и растенията през 2012 и 2013 година в Европа, бе една от темите, разгледани от участниците във форума. Конференцията бе открита от проф. Бойко Ликов, директор на Цен¬тър за оценка на риска, БАБХ. Джефри Мун, представител на ЕFSA, разясни възможностите за научно сътрудничество и работата в мрежи. Хавиер Домингеш и Милен Георгиев, представители на Кралски ветеринарен колеж, Великобритания и Агенция по стандарти за храни, поставиха на разискване модернизираната инспекция на месото, основана на риска, на национално и европейско ниво. В конференцията, със свои изказвания, взеха участие още проф. Запряна Денкова от Университета по хранителни технологии в Пловдив, доц. д-р Петър Петров, д-р Искра Томова, Яна Кандова и доц. Георги Николов от Националния център по заразни и паразитни болести, Сергей Иванов от „Център по биология на храните“ ЕООД, д-р Мая Макавеева, директор на Дирекция „Лабораторни дейности“ към БАБХ, д-р Марина Злотина /Департамент по земеделие на САЩ, Служба за контрол на животни и растения, Лаборатория за растителна защита и карантина, наука и технология, растителна епидемиология и оценка на риска/, Елена Шопова от Института по физиология на растенията и генетика, БАН, доц. Весела Кънчева от Института по органична химия с Център по фитохимия, БАН. Доц. Емилия Иванова, ръководител секция „Екзотични и особено опасни инфекции” към Националния диагностично научно-изследователски ветеринарномедицински институт, представи възможностите за създаване на диагностична готовност на Националната референтна лаборатория за Африканска чума по свинете на НДНИВМИ.
Председателят на Съюза на ветеринарните лекари в България д-р Михаил Бащавелов взе участие в симпозиум на тема: „Стратегии в подкрепа подобряването на хуманното отношение към животните“.
Домакин на двудневната инициатива бе Факултетът по ветеринарна медицина към университета „Св. Кирил и Методи“ в Скопие, Република Македония. На срещата, организирана по Проект „Изследвания на хуманното отношение в обединена Европа“ /AWARE/, бяха представени информационни и обучителни материали, които могат да бъдат използвани за повишаване осведомеността, относно хуманното отношение към животните, за представяне на идеите за хуманно отношение, както и механизмите за информиране за съществуващите инициативи, включващи конференции, онлайн информация, публикации, комуникационни кампании и обучение на европейско ниво. Екипът по проекта се възползва от възможността да представи базата данни, която е предоставена вече на уеб сайта на AWARE. Специално внимание бе отделено на възможното професионално обучение във връзка с прилагането на законодателството, касаещо хуманното отношение към животните. Презентирани бяха материали, свързани с обучението по хуманно отношение към животните, като листовки, брошури и др., използвани в отделните региони на Европа, с цел подпомогне разработването на стратегия за рекламни и образователни дейности в източната част на ЕС.
|
|